Nádherné okolí zámku Hrubá skála, láká spoustu lidí k trávení času v srdci Českého ráje. Celá tato projížďka je tak trochu tématicky spojena s pohádkou Princ Bajaja. Naši vyjížďku začínáme na parkovišti poblíž Hrubé skály, kde se naučíte ovládat Segway a za 5 minut od můžeme vyrazit.

 

 

ZASTÁVKA PRVNÍ: HRUBÁ SKÁLA

Po krátké cestě po silnici přijedeme na Hrubou skálu, kde lze projet až na hlavní nádvoří s vyhlídkou na Sedmihorky a severní část Českého ráje. Projedeme  dvěma zámeckými branami tam a zpět a vyrážíme směr Adamovo lože. Odtud již cesta probíhá mimo silnice s provozem automobilů po červené turistické stezce.

 

 

ZASTÁVKA DRUHÁ: ADAMOVO LOŽE

Adamovo lože je sluj v pískovcových skalách, nedaleko zámku Hrubá Skála. Původně se místo nazývalo Venušina sluj. To proto, že zde František Adam z Valdštejna v 18. století nechal vytesat oltář lásky, mileneckou dvojici, sošku Amora a velkou pohovku se lvy. Dnes jsou reliéfy dost těžko rozeznatelné. Zajímavostí místa je určitě i to, že se tu točily scény z filmové pohádky o princi Bajajovi. Jak se do těchto míst na natáčení dostali jeho koně, je pořád trochu zahaleno tajemstvím, protože přístup do sluje je velmi problematický i pro prostorově výraznější lidi.

 

Prohlídka Adamova lože zabere několik málo minut a my pokračujeme za prohlídkou dvou po sobě následujících vyhlídek, Janovi a známější U lvíčka, vyrážíme po upravené a velmi příjemné polní cestě směrem ke hradu Valdštejn. Cestou míjíme velmi příjemnou hospůdku s teráskou a hned po ní následuje první větší stoupání(zde se natáčely první Hruboskalské záběry "Prince Bajaji").V zatáčce vysekané do skály přepadla loupeživá cháska projíždějící povoz. Princ Bajaja zasáhl. Prosekanou zatáčkou projíždíme pohlédnout na trase červené turistické značky z Hrubé Skály na Valdštejn, mezi Arboretem a vyhlídkou na Kapelu(Kapela, seskupení skalních věží v jejímž čele stojí osamocená skalní věž Kapelník). Segway samozřejmě nemá s kopci problém a tak cesta příjemně ubíhá.

 

 

Arboretum Hrubá Skála – Bukovina je zajímavý lesní park. Založil ho založil v roce 1857 (někdy bývá v pramenech uváděn až rok 1860 nebo i 1862) majitel zdejších panství Jan Křtitel z Aehrenthalu a patří k nejstarším u nás. Ač byl zakladatel profesí víceprezidentem apelačního soudu v Praze, k založení zdejšího arboreta ho dovedl jeho zájem a nadšení o botaniku a okrasné zahradnictví. Se založením mu pak odbornou a praktickou radou pomáhal lesník Leopold Angr.

 

ZASTÁVKA TŘETÍ A ČTVRTÁ: VYHLÍDKY JANOVA A U LVÍČKA

Odměnou za ujití několika kroků je nám kouzelný pohled na skalní město. Když se poštěstí můžeme sledovat horolezce či letce v horkovzdušných balonech. Z fotek sice můžete lehce nasát atmosféru, ale na chvíli se posadit a zažít ten pohled na vlastní oči je k nezaplacení.

 

Když jsme se dostatečně pokochali skalním městem, je náš cíl jasný, hrad Valdštejn, po lesní cestě dojedeme až ke hradu.

ZASTÁVKA PÁTÁ: HRAD VALDŠTEJN(VSTUP JE SOUČÁSTÍ CENY VÝLETU A GARANTUJEME, ŽE NEBUDETE ZKLAMÁNI)

Po prohlídce Valdštejna se vydáme po stejné cestě zpět směrem Hrubá skála a můžeme využít nabité zkušenosti z jízdy a více si užívat okolí. Za zhruba 1,5 hodiny máme celý výlet na Segway za sebou a je na Vás jak kdy a jak se příště podíváte do Českého ráje. Když pojedete s námi budeme samozřejmě rádi. Nabízíme ještě výlet v nádherném údolí Plakánek.

 

Romantický palác, vystavěný Aloisem Lexou z Aehrenthalu v druhé čtvrtině 19. století, je téměř po čtyřech letech oprav opět přístupný veřejnosti! Můžete zde zhlédnout rytířský sál s erby všech šlechtických majitelů hradu. Jistě Vás zaujme i lustr s lukostřelci z doby Jana Prouska (konec 19. stol.). Nechybí ani černá kuchyně či malá zbrojnice. Pozornost je věnována i Albrechtovi z Valdštejna.

 

Po prohlídce Valdštejna se vydáme po stejné cestě zpět směrem Hrubá skála a můžeme využít nabité zkušenosti z jízdy a více si užívat okolí. Za zhruba 1,5 hodiny máme celý výlet na Segway za sebou a je na Vás jak kdy a jak se příště podíváte do Českého ráje. Když pojedete s námi budeme samozřejmě rádi. Nabízíme ještě výlet v nádherném údolí Plakánek.

 

Segway-Liberec.cz